środa, 21 maja 2014

Kinomania







Kolejną z moich pasji jest oglądanie filmów.
Bardzo lubię poświęcać swój wolny czas na oglądanie ciekawych produkcji filmowych.
Potrafię się wczuć w sytuację bohatera i zapomnieć o otaczającym świecie.
Najbardziej lubię filmy akcji. Moje ulubione filmy to: 

  

"JESTEM BOGIEM"                                                        "UPROWADZONA" I i II. 



"PRAWO ZEMSTY"


Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVDBlu-ray i komputery.


Powstanie filmu wiązało się z odkryciem niedoskonałości ludzkiego wzroku i jego opóźnień w przetwarzaniu obrazu. W związku z tym powstały urządzenia „oszukujące” wzrok, które ciąg szybko zmieniających się nieruchomych obrazków przeobrażały w ruchomy obraz. Najwcześniejsze z nich to camera obscura; w XVIII i XIX wieku powstały również takie urządzenia, jak zoetroppraksinoskop i fenakistiskop. W 1877 roku Hannibal Goodwin opracował taśmę celuloidową, co znacząco przyspieszyło rozwój techniki filmowe. Pierwsze, prymitywne filmy powstały orientacyjnie w 1887 i 1888, a ich autorem był francuski wynalazca Louis Le Prince; do innych pionierów sztuki filmowej należeli Max Skladanowsky oraz William Friese-Greene. Pod koniec XIX wieku powstało wiele eksperymentalnych urządzeń do wyświetlania filmów (między innymi kinetoskop autorstwa Thomasa Alvy Edisona).



wtorek, 20 maja 2014

Muzyka



MUZYKA




 Moim trzecim zainteresowaniem jest słuchanie muzyki. Nie mam ulubionego typu aczkolwiek najbardziej lubuję się w muzyce pop, rapie. Słucham tego co wpadnie mi w ucho i przy czym mogę się zrelaksować. Muzyka daje mi oderwanie się choć na chwilę od rzeczywistości i spokój. Dzięki niej potrafię się uspokoić, pomyśleć o danej chwili czy też swoich problemach. Muzyka jest częścią mojego życia i myślę, ze wielu z nas.









Muzyka jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki.

Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.
























Siatkówka






SIATKÓWKA




  Drugim z nich jest gra w siatkówkę. 
Gram amatorsko, lecz sprawia mi to wielką przyjemność!










Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.



Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był Amerykanin William G. Morgan

– na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Young Men's Christian Associaton (YMCA) w mieście Holyoke w stanie Massachusetts. 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Mintonette.


W dniach 18-20 kwietnia 1947, podczas Kongresu w Paryżu, powołano do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Jej pierwszym prezydentem wybrano Francuza Paula Libaud (sprawował on tę funkcję aż do 1984), a jednym z jego zastępców został PolakZygmunt Nowak. Wśród założycieli FIVB było 14 krajów – Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Jugosławia, Polska,Portugalia, Rumunia, Urugwaj, Stany Zjednoczone, Węgry i Włochy.


W 1949 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn, a w 1952 Mistrzostwa Świata kobiet. Mistrzostwa Europy mężczyzn wprowadzono do kalendarza w 1948, a Mistrzostwa Europy kobiet w 1949. Do programu olimpijskiego siatkówka (zarówno w wydaniu kobiet, jak i mężczyzn) weszła w 1964, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

















Joga


Mam na imię Wiktoria, mam 16 lat.

 Chodzę do klasy Ia IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu. 


Posiadam wiele zainteresowań. 




.
Pierwszą moich pasji jest JOGA
 Na zajęcia chodzę już 2 rok. 
Jest to dobry sposób na zrelaksowanie się i przy okazji dochodzi do tego praca nad własnym ciałem.
 Daje mi to spokój i świeżość umysłu. Wbrew pozorom nie jest to tylko medytacja, 
która wszystkim kojarzy się z jogą, ale także wyciskające z nas energię ćwiczenia.




Joga – jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed)




 systemów filozofii indyjskiej, 
zajmujący się związkami pomiędzy ciałem,
 a umysłem (świadomością i duchem).






Oznacza to, że poprzez odpowiedni trening ciała (w tym ascezę), dyscyplinę duchową (medytację) i przestrzeganie zasad etycznych, deklaruje ona możliwość przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia praktykującego z kręgu wcieleń (sansara). Techniki jogiczne, mające w założeniu prowadzić do rozpoznania natury rzeczywistości, poza hinduizmem zostały zaadoptowane przez niektóre religie dharmiczne, jak na przykład buddyzm i dźinizm, poza tym joga jest również bardzo istotna w tantrze. W celu zniesienia uciążliwości związanych z intensywną praktyką (np. długotrwała medytacja), znacznie rozwinęła się jedna z jej gałęzi zwana hatha-jogą, w świecie zachodnim utożsamiana z zestawem ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych głównie dla zdrowia.